PKS Gliwice Sp. z o.o. PKS Gliwice Sp. z o.o. PKS Gliwice Sp. z o.o. PKS Gliwice Sp. z o.o. PKS Gliwice Sp. z o.o.
Strona główna | Kontakt | O firmie | Wynajmy | Stacja paliw | Spedycja | Komunikacja międzynarodowa | Reklama
Piątek, 29 listopada 2013 r. 333 dzień roku Imieniny obchodzi: Błażej, Walter, Fryderyk

Serwis ten używa plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o stosowne zmiany w parametrach przeglądarki internetowej...

Menu główne
Zamiast wstępu
Kontakt
Informacje

Katowice
DO KPKS Katowice
PKS Będzin
PKS Bielsko-Biała
PKS Bytom
PKS Cieszyn
PKS Czechowice-Dzied.
PKS Chrzanów
PKS Częstochowa Os.
PKS Częstochowa Tow.
PKS Gliwice
PKS Katowice Tow.
PKS Katowice Os.
PKS Olkusz
PKS Pszczyna
PKS Racibórz
PKS Rybnik Tow.
PKS Rybnik Os.
Transkom Skoczów
PKS Tychy
PKS Tychy P.Z.
PKS Wodzisław Śl.
PKS Zabrze
PKS Zawiercie
PKS Źywiec

PKS Gliwice Sp. z o.o.

Zamiast wstępu...

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) - nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym.
W latach 1945-1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało: Państwowa Komunikacja Samochodowa.
Utworzone w 1945 roku, do niedawna przedsiębiorstwo wyłącznie państwowe, o zasięgu ogólnokrajowym, obsługujące całość autobusowego transportu podmiejskiego i dalekobieżnego.
Po 1992 r. część spośród przedsiębiorstw PKS należących do Skarbu Państwa używało (używa) nazwy PPKS - Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej.
Postępująca komercjalizacja i prywatyzacja przynosi kolejne 'kosmetyczne' zmiany w nazwie: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. lub Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A. i nie ma znaczenia czy jest to własność prywatna, pracownicza lub czy też jedynym udziałowcem/akcjonariuszem jest skarb państwa.
W wyniku transformacji ustrojowej przedsiębiorstwo podzielono na mniejsze firmy. Obecnie pod szyldem PKS funkcjonuje kilkadziesiąt lokalnych firm o różnych rodzajach własności, od prywatnych, poprzez przejęte przez spółki pracownicze, po podlegające samorządom lokalnym. PKS dysponuje taborem autobusowym i ciężarowym.
Przedsiębiorstwa PKS wykonują najczęściej przewozy lokalne zgodnie z Urzędowym Rozkładem Jazdy, na zlecenie władz gmin, powiatów i urzędów marszałkowskich . Tyle m.in. Wikipedia.. .

___________________________________________________________

PKS
to prawie 70-letnia historia, największego w kraju przedsiębiorstwa przewozu osób i transportu drogowego. Pisano i mówiono o PKS różnie - od skrajnie krytycznych - po opinie życzliwe i sympatyczne. Nazwa tak silnie utrwalona w świadomości ludzi, że wielu przewoźników przywłaszcza sobie, chyba niekoniecznie prawnie, skrót do swojej prywatnej komunikacji samochodowej.
Nie ulega natomiast podważeniu, zasługa firm spod znaku PKS , w skomunikowaniu chyba wszystkich miejscowości w Polsce oraz praktycznie całego drogowego transportu towarowego. Wypracowane w PKS procedury, jeszcze dziś stanowią rodzaj wzorca przy organizacji pracy gospodarstwa transportowego, a wzajemne tankowanie paliwem, serwis i naprawa pojazdów oraz koordynacja ładunków powrotnych przewozów towarowych samochodów będących w drodze, jako standard tamtego okresu.
Obecnie, z 24 przedsiębiorstw PKS na terenie obecnego województwa śląskiego, na dzień dzisiejszy zostało zaledwie 12.
Znikające PKS -y z mapy przedsiębiorstw komunikacyjnych i transportowych, a nawet jako firm, zmobilizowały nas do próby odtworzenia i zachowania historii przedsiębiorstw już zlikwidowanych oraz zarchiwizowania i bieżącego uzupełniania historii istniejących.
Dzięki życzliwości Zarządu PKS Sp. z o.o w Gliwicach , mamy możliwość utworzenia subwitryny internetowej zawierającej opis działalności przedsiębiorstw spod znaku kierownicy na żółtym tle.

Zwracamy się z prośbą i liczymy na pomoc byłych pracowników i mieszkańców miejscowości w których istniały niegdyś Oddziały (Przedsiębiorstwa) PKS:

1. PKS Będzin
( ul. Zagórska oraz Krasickiego )
2. PPT PKS Bytom ( dawna ul. Ormowców)
3. PKS Chrzanów
( ul. Balicka )
4. PPT PKS Czechowice-Dziedzice
5. PPT PKS Częstochowa
( dawna ul. Manifestu Lipcowego )
6. PKS Olkusz
( Al. 1000-lecia )
7. PPT PKS Rybnik
( ul. Raciborska - obecnie teren galerii handlowej )
8. PKS Tychy
( ul. Fabryczna;  wspólnie z obecnym P.Z. PKS Tychy)
9. PKS Wodzisław Śląski
( ul. Marklowicka; obecnie jako PKS Rybnik )
10. PPT PKS Zabrze
( ul. Wolności  Zabrze-Maciejów oraz Placówka Terenowa Ruda Śląska, Szyb Andrzeja )
11. PKS Zawiercie
( ul. Obr. Poczty Gdańskiej )
12. Ośrodek Informatyki (OZO) w Częstochowie
( ul. Krasińskiego 14/24; wspólnie z PKS  Czestochowa Osob. )
13. Zarząd (Dyrekcja Okręgowa) PKS w Katowicach-Szopienicach
( ul. Ratuszowa 1, zlikwidowana )

Prosimy o udostępnienie reprodukcji kronik, zdjęć, publikacji prasowych i innych, które będziemy dołączać do części opisowej oraz z których moglibyśmy utworzyć elektroniczne albumy.
W każdej chwili możemy wykonać reprodukcje we własnym zakresie i na własny koszt , a każde opatrzone będzie znakiem własności (Copyright) i na życzenie nazwiskiem i imieniem właściciela.

Subwitrynę " Historia PKS ", traktujemy ponadregionalnie, zainteresowani mogą przekazać nam do opublikowania historię "swojego" PKS, z dowolnego obszaru kraju . Zastrzegamy sobie jedynie prawo do własnego przeredagowania i dostosowania do wzorca wizerunkowego witryny . Materiały fotograficzne i publikacje powinny zawierać dane identyfikacyjne i o ile to możliwe, datę utworzenia

Jesteśmy do dyspozycji w dni robocze od godz. 07:00 do 15:00
- Jacek Jachymczyk - kronikarz :) - tel. 32 330 20 18
e-mail: bop@

- Krzysztof Pyszczak - redakcja i publikacje internetowe
e-mail: admin@


PKS Gliwice Sp. z o.o.

Strona główna | Kontakt | O firmie | Wynajmy | Stacja paliw | Spedycja | Komunikacja międzynarodowa | Reklama
Copyright © Info-Trans 2006-2013 PKS Gliwice Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone